Dieta na jesień – Co jeść, by nie było nam zimno?

Jesień to czas bardzo zmiennej pogody, od dni ciepłych i słonecznych, po zimne, wietrzne i deszczowe. Takie wahania temperatury mocno zwiększają ryzyko złapania kataru i przeziębień, a za pasem zima i trzeba wzmacniać odporność.

Jak sobie zatem radzić kiedy jest nam zimno?

Podobnie jak i latem również jesienią i zimą, z pomocą przychodzi nam medycyna wschodu. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), dla zachowania zdrowia, powinniśmy starać się równoważyć dwa przeciwieństwa Yin i Yang, czyli np. zimno i gorąco. Kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura i jest nam zimno, przeważa Yin, powinniśmy dostarczać organizmowi ciepła, np. spożywając produkty rozgrzewające – Yang.

Jakie produkty zaliczamy do rozgrzewających?

• przyprawy: pieprz kajeński, czosnek, chilli, imbir, cynamon, anyż, kminek, gorczyca, a zatem musztarda,
• Warzywa: marchewka, pietruszka, burak, batat, por, cebula, dynia, koper włoski, koperek, kapusta włoska (szczególnie gotowane)
• Owoce: daktyle, wiśnie
• Większość produktów zwierzęcych: jaja, twarde sery, czerwone mięso, drób, tuńczyk, łosoś, pstrąg, krewetki, małże
• Strączki i zboża: czarna i czerwona fasola, owies, orkisz,
• Nasiona i orzechy: pestki słonecznika, sezam, orzechy włoskie, piniowe,
• Inne: Miso, kasztany jadalne, sos sojowy, masło,

Wymienione przyprawy takie jak czosnek, chilli, cynamon i imbir zawierają liczne substancje przeciwzapalne, a czosnek nawet antybiotyczne. Zatem nie tylko rozgrzewają, ale także dodatkowo chronią nas przed rozwojem przeziębienia. Warto również wiedzieć, że gdy już rozwinie się infekcja i mamy katar, powinniśmy unikać produktów śluzo twórczych, aby nie wzmagać wydzielania kataru i nie stwarzać dogodnych warunków bakteriom i wirusom. Do produktów śluzo twórczych należą przede wszystkim mleko i produkty mleczne (odzwierzęce) oraz cukier i słodycze.

Napoje na zimne dni…

Herbata z imbirem jest niezawodna! Jednak dobrym sposobem na rozgrzany początek dnia jest pójść w ślady Azjatów o zjeść rozgrzewającą zupę na bazie wywaru warzywnego z mięsem np. bulion z kaczki z grzybami shiitake  lub bez mięsa, obowiązkowo z dodatkiem chilli i cebuli. Warto również do obiadu dodać sezonowe warzywa korzeniowe np. dynię, buraczki, bataty na słono i słodko jak w przypadku placuszków dyniowo – kokosowych z naszej nowej kategorii kuchni fusion.

Dietetyk kliniczny Monika Wodyczko

Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 

PRZEPISY

 

NASZE MARKI