Chińskie symbole szczęścia, które warto znać

Chińskie symbole szczęścia, które warto znać

W chińskiej kulturze ważną rolę odgrywają symbole. Mają one swoje historyczne źródło w wynikającym z taoizmu myśleniu magicznym. To właśnie ono sprawia, że specjalne znaczenie zyskują m.in. zwierzęta, liczby, kolory czy rośliny. Charakterystyczne symbole towarzyszą Chińczykom w życiu codziennym. Pojawiają się na amuletach i dekoracjach, w malarstwie i powiedzeniach. Jako nośniki nie tylko tradycji, ale i znaczeń, są obecne zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym. 

Co znamienne, chińskie symbole zazwyczaj nie pokrywają się z europejskimi. Przykładowo zupełnie inne znaczenie mają kolory – podczas gdy w Europie biel symbolizuje czystość i niewinność, w Chinach oznacza ona żałobę. Czerń zaś, w kulturze zachodnioeuropejskiej będąca kolorem żałoby, w Państwie Środka utożsamiana jest z nieśmiertelnością.

Cztery cudowne chińskie zwierzęta

Magiczną wartość przypisuje się w Chinach m.in. zwierzętom, a zwłaszcza czterem najważniejszym, wywodzącym się ze starożytnej kosmologii: feniksowi, smokowi, jednorożcowi i żółwiowi.

Chiński feniks, czyli fengshuang, w ludowych wierzeniach był bogiem wiatru. Zazwyczaj przedstawiano go jako władcę wszystkich ptaków. Choć początkowo rozróżniano feniksy rodzaju męskiego (Feng) i żeńskiego (Huang), współcześnie wszystkim nadaje się rodzaj żeński i łączy w pary z chińskim smokiem. Ten duet odzwierciedla idealną relację dwóch odmiennych sił: yin i yang, gwarantującą małżeńską zgodę. Sam feniks symbolizuje zaś cnotę i wdzięk, a talizman z jego symbolem pomaga mężczyźnie znaleźć partnerkę. Ciekawostką jest fakt, że motyw feniksa powszechnie stosuje się również w chińskiej kulturze kulinarnej. „Pazur feniksa” to charakterystyczna dla kuchni kantońskiej potrawa z kurczaka w sosie z czarnej fasoli.

Jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej charakterystycznych chińskich zwierząt jest smok. Zupełnie inaczej niż w Europie, w Chinach utożsamia się go z dobrocią i szczęściem. Reprezentuje on męską energię yang. Talizmany z jego wizerunkiem napełniają właścicieli pozytywną energią. Smok odgrywa ważną rolę podczas tradycyjnych obrzędów, m.in. ślubnych. Jest też jednym z 12 zwierząt chińskiego znaku zodiaku i jednocześnie władcą wody. Smokom w odcieniach błękitu i zieleni przypisuje się pomyślność i zdrowie.

Dobroć i chęć posiadania dzieci symbolizuje natomiast jednorożec, czyli qilin, który, w przeciwieństwie do europejskiego, może posiadać więcej niż jeden róg. W chińskich domach można znaleźć obrazy przedstawiające chłopca jadącego na jednorożcu z napisem: „Qilin przynosi synów” (synowie są bardziej pożądani niż córki). Wedle starej baśni qilin nie depcze żadnej istoty, nawet trawy, dlatego uosabia się go też z dobrocią.

Chińskie symbole szczęścia żółw House of Asia

Czwartym najważniejszym zwierzęciem w Państwie Środka jest żółw. Oznacza on trwałość, mądrość, długowieczność i niezależność. Figurka żółwia umieszczona w domu zapewnia harmonię jego mieszkańcom. Według dawnych wierzeń kryje on w sobie tajemnicę Nieba i Ziemi.

W wierzeniach chińskich pojawiają się również inne zwierzęta. Przykładowo lew, jako symbol potęgi i dostojeństwa, chronić ma człowieka przed złymi mocami. Ropucha przynosi radość, ryby – bogactwo i obfitość, jeleń, kot i nietoperz – dobrobyt i szczęście, sroka – powodzenie. Lecące żurawie zwiastować mają natomiast awans społeczny.

Które kolory symbolizują szczęście?

W Chinach kolorem szczęścia, odwagi i lojalności jest czerwień. Pomaga ona również utrzymać zdrowie, dlatego powinno się nosić przy sobie coś czerwonego. Czerwień króluje na ślubach i towarzyszy narodzinom. Na nodze nowonarodzonego dziecka zawiązuje się czerwony sznureczek z monetą, mający zapewnić pomyślność i szczęście w życiu. Czerwony kolor mają także jajka wręczane dziecku jako podarunek.

Ważnym kolorem jest też żółty/złoty, kiedyś zarezerwowany wyłącznie dla rodziny cesarskiej. Symbolizuje władzę, moc i bogactwo. To obok czerwieni jeden z najbardziej kojarzących się z Państwem Środka kolorów.

Fiolet to kolor mądrości i mocy. Zieleń, podobnie jak w Europie, oznacza wiosnę i życie, ale także czystość i porządek oraz zamożność. Niebieski symbolizuje zaufanie i długie życie. Ciekawe znaczenie ma kolor czarny, utożsamiany z nieśmiertelnością, wiedzą, stabilnością i mocą. Ma on wspierać sprawowanie władzy.

Jaka cyfra przynosi szczęście?

Chińskie symbole szczęścia liczba osiem House of Asia

Popularne chińskie przysłowie brzmi: „Smok ma dziewięciu synów, każdego innego rodzaju”. Często wypowiada się je jako życzenie składane nowożeńcom. Cyfra ta jest przypisywana smokom i symbolizuje spotęgowaną męską siłę, uznanie i szacunek.

Ulubioną cyfrą Chińczyków jest natomiast ósemka, oznaczająca bogactwo, a przekręcona o 90 stopni zmieniająca się w znak nieskończoności. W Chinach za mieszkanie na 8 piętrze czy pod numerem 8 trzeba dopłacić. Warto mieć też tę cyfrę w numerze telefonu czy numerze rejestracyjnym samochodu. Tej zasady przestrzega się również w biznesie – ósemka powinna pojawić się w adresie, cenach produktów, a czasem nawet w nazwie firmy. Pomyślność w interesach zapewnić może też szóstka. Dwójka oznacza natomiast wspólnotę.

Inne symbole szczęścia

Chińskie symbole szczęścia węzeł miłości House of Asia

W chińskiej kulturze funkcjonuje wiele innych symboli szczęścia. Warto spośród nich wyróżnić chiński węzeł miłości, oznaczający nieskończoną miłość, wspierający długotrwałe związki i pomagający w rozwiązywaniu ewentualnych konfliktów pomiędzy ukochanymi oraz chińską monetę, zapewniającą szczęście i dobrobyt, a także wzmacniającą więzi rodzinne.

Szczęście, pieniądze i osiągnięcia przynoszą też bambusy ustawione w południowo-wschodnim kącie mieszkania.

Ciekawą symbolikę ma brzoskwinia. Dawniej gałęziami tego drzewa odpędzano demony. Dziś ofiarowuje się je nowożeńcom na znak szczęścia, powodzenia i płodności. Kwiaty brzoskwini kojarzone są z kobiecością – delikatną i jasną skórą. Symbolem płodności jest też owoc granatu. Wierność w małżeństwie zapewnić ma natomiast kaczka mandarynka, a w zasadzie para kaczek. To dlatego, że ptaki te łączą się w pary na całe życie. W Chinach panuje przekonanie, że gdy jedna z kaczek ginie, druga umiera ze zgryzoty.

W Państwie Środka to właśnie symbole nadają światu porządek. Dlatego Chińczycy otaczają się nimi w domu i w pracy, a także noszą je przy sobie. Pamiętają przy tym, by każda przestrzeń zorganizowana była zgodnie z zasadami feng shui, gwarantującym przepływ dobrej energii.

Wróć do poprzedniej strony

Oceń, aby doradzić innym!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił przepisu.

PRODUKTY POWIĄZANE

 
Nowość
Bestseller
Makaron Chow Mein 250g House of Asia

Makaron Chow Mein 250g

Nowość
Bestseller
Makaron Mie 250g House of Asia

Makaron Mie 250g

Nowość
Bestseller
Sos sojowy jasny 150ml House of Asia

Sos sojowy jasny 150ml

Nowość
Bestseller
Sos sojowy ciemny 150 ml House of Asia

Sos sojowy ciemny 150ml

Nowość
Bestseller
Grzyby Shiitake 30g House of Asia

Grzyby Shiitake 30g

Nowość
Bestseller
Grzyby Mun suszone całe 50g House of Asia

Grzyby Mun całe 50g

NASZE MARKI